II TORNEIG DE FESTA MAJOR D’ARGENTONA-ESCAC I MAT

 

IMG_0436Festa dels Escacs a Argentona !!!

Doncs el passat dia 9 de gener es va celebrar per la festa major el II Torneig d’Argentona Escac i Mat, si l’any passat ja va ser un èxit amb la participació de 82 jugadors, aquest any s’han superat totes les previsions doncs el torneig ha tingut la participació de 122 nens i nenes vinguts d’arreu de Catalunya: Barcelona, Girona, Alella, Mataró, Cardedeu, Premià, El Masnou, Llinars, Montornès, Cabrera de Mar, Mollet, Canovelles, Badalona…. i fins i tot d’Andorra !!! A més es clar dels nostres nens i nenes de la secció d’escacs i de les escoles d’Argentona.

Com a benvinguda, perquè els joves jugadors agafessin forces per la competició s’han trobat amb un esmorzar ben dolç: Una bona xocolatada amb coques i pa de pessic per sucar !!

IMG_0431

El torneig s’ha distribuït en 3 grups per tal d’equiparar el nivell de joc dels participants, per una banda, s’ha fet un grup de nens i nenes que estan federats i participen en competicions oficials, composat per 55 jugadors, un altre grup amb alumnes que van des de  P5 fins a 3er de bàsica amb 28 jugadors, i un darrer grup amb alumnes des de 4art de bàsica i fins a 2on d’ESO de 39 jugadors, aconseguint un nou record de participació a Argentona en escacs infantils, amb els 122 jugadors d’aquest any!

IMG_0420S’han fet un total de 8 rondes amb un temps de 10 minuts per jugador, en total es van disputar 429 partides d’escacs !!!

I no comptem les que van fer entre ronda i ronda els àrbitres, que no es van resistir a posar el seu enginy en joc !!

En el grup de federats, el campió va ser en Wei Zheng Hong de Montornés, i el sub-campió en Biel de Lomas Busquets d’Argentona. Tots dos van acabar amb 7 punts sobre els 8 possibles, quedant primer en Wei per millor desempat que en Biel.

En Biel només va perdre una partida justament contra en Wei, mentres que que Wei fa empatar dues partides, amb l’Alba de Lomas d’Argentona i amb l’Arnau González del Vall de Tenes.

Agraïm a la empresa Escac i Mat l’ajut inestimable a l’organització d’aquest torneig així com el Bar de la Plaça i a totes les mares i pares i jugadors que han col·laborat en l’organització del torneig. Així com també al nostre Ajuntament per el suport rebut.

Redacció

IMG_0450

Classificació Final:

Nom Cat Elo Club/Ciudat
Zheng Hong Wei S12 1780 Montornés
De Lomas Busquets Biel S10 1707 Argentona
González Arnau S12 1768 Vall del Tenes
Lobo Pereira Aramí S10 1710 Llinars
Casares Asier S10 1733 Llinars
Rubiano Rodriguez Ignasi S14 1804 Cerdanyola Mataró
Roca Planas Edgar S12 1773 Sant Andreu
Sol Castañé Joan S12 1718 Mollet
Taltavull Hidalgo Artur S12 1829 Sant Andreu
De Lomas Busquets Alba S14 1735 Argentona
Martínez Gámiz Marc S12 1712 GEVA-Andorra
Dartmann Aubanell Catriona S12 1731 Edami
Espada Español Tura S14 1792 Llinars
Bonamussa Vila Núria S12 1649 Llinars
Collazo Casals Marc S10 1702 Llinars
Gómez Rivera Judit S14 1695 Llinars
Carranza Kairgallyev Jan S12 1714 Cerdanyola Mataró
Casares Ainhoa S12 1753 Llinars
Marabaján Saúl S12 1709 Sant Andreu
Arévalo Morell Arnau S10 1400 Argentona
Navarro Hernández Ruben S14 1700 Badalona
Gómez González Joan S10 1736 Mollet
Belmar Muñoz Marc S12 1704 Mollet
Cabrera Gallego Alejandro Nicolás S12 1713 Mollet
Arévalo Morell Guillem S10 1400 Argentona
Toquero Gracia Laura S8 1659 Llinars
Jiménez Martí S14 1656 Argentona
Melchor Sánchez Pol S10 1602 Argentona
Katz Werner S10 1613 La Vall del Tenes
Ramírez Ilenia S14 1616 Argentona
González Mateo Gerard S12 1715 Argentona
Iry Rubio Kai S12 1400 Cardedeu
Martínez Suárez Àlex S12 1734 Mollet
Agapito Garrido Bernat S14 1516 Mataró
Losilla Martínez Marina S12 1700 Cardedeu
Samon Rodriguez Biel S10 1375 Canovelles
Espada Español Lledó S10 1603 Llinars
López Khel S10 1400 Argentona
Iry Rubio Teo S8 1700 Cardedeu
Sales Casas Marc S10 1364 Mataró
Gómez Rivera Sergio S12 1729 Llinars
Margarit Cuenca Jaume S10 1356 Mataró
Silion Alexandru S14 1700 Montornés
Castañé Garcia Iol S8 1272 Mollet
Sol Castañé Nuria S8 1304 Mollet
Cazorla Jofre Oriol S8 1312 Mataró
Sánchez Aguilar Arnau S8 1691 Cardedeu
Cazorla Oriol Queralt S10 1400 Mataró
Ferrer Urbina Sara S10 1388 Mataró
Pertegaz Graupera Jan S8 1332 Mataró

En el grup B de no federats, en campionat va ser per a Roger Sala Sissó de La Mar Bella que es va imposar amb 7 punts, mentre que el subcampió va ser l’Álvaro Resa del Cirera per millor desempat, doncs va quedat empatat amb 6 punts amb Vicent Serrano d’El Masnou, Mario Resa del Cirera i Xavi Cuadradas.

Classificació Final:

Nom Cat Club/Ciudat
Sala Sissó Roger 2ón. La Mar Bella
Resa Álvaro 5è. Cirera
Serrano Batova Vicent 5è. Masnou
Resa Mario 6è. Cirera
Cuadradas Garcia Xavi 2ón.
Fernández López Bruno 6è. Cardedeu
Martí Turull Jan 5è. Escola del Mar
Gordillo Escobar Íker 6è. Escola del Mar
Pizarro Camí Eudald 6è. Cardedeu
Martorell Batalla Xavier 4rt. Hamelin
Zellmer Esteve Adam 4rt. Hamelin
Romero Aso Lluís 6è. Cardedeu
Esteban  Christian 4rt.
Ainaud Fondevila Joan 2ón.
Santillana Recasens Josep Mª 4rt. Hamelin
Sala Sisso Pau 5è. La Mar Bella
Gutiérrez Pau 5è. Balmes Mataró
Viana Díaz Guillem ESO Círcol Catòlic Badalona
Muñoz Gonzalo 2ón. Institut Alella
Basquens Seoane Marcel 6è. Cardedeu
Muñoz Jordi 5è. Argentona
Rubiano Paula 5è. Argentona
Rosales Gracia Juan Manuel 6è.
Urpí Marc 6è. Argentona
Pinyol Oriol 5è. Joan Torredemer Canela
Gràcia Olaya Xènia 5è. Assís Premià
Frigola Juanmiquel Jan 6è. Sant Julià de Ramis
Altimira Pol 2ón. Institut Alella
Arnau Ferran 2ón. Institut Alella
Jurado Franchu 5è. Balmes Mataró
Viñas Nieto Carla 5è. Joan Torredemer Canela
Muñoz Joan 6è. Argentona
Nieto Angélica 4rt. Balmes Mataró
Gràcia Olaya Marina 2ón. Assís Premià
Ros Tandazo Mariela 6è. Cardedeu

I en el grups dels mes petis, en Santi Cervelló Badia de la Joan Torredemer Canela es va proclamar campió també amb 7 punts, i en Daniel Espadero d’Argentona va aconseguir el subcampionat per millor desempat davant dels també argentonins Pau Molins i Albert Muñoz.

Cassificació Final:

Cervelló Badia Santi 2ón. Joan Torredemer Canela
Espadero Daniel 2ón. Argentona
Molins Pau 3er. Argentona
Muñoz Albert 2ón. Argentona
Francès Òscar 3er. Pérez Sala
Requena Torrente Pablo 3er. Progrés
González Lucea Marc 2ón. Grévol
Marfà Gerard 3er.
Moreno Fernández Carles Abel 3er. Anxaneta
Blasco Cardona Pol 2ón. Dominiques de l´Ensenyament
Mateu Simó Arnau 3er. Pérez Sala
Dominguez Iu 3er. Pérez Sala
Sala Sissó Lluc 1er. La Mar Bella
Alfini Bravo Enzo 1er. Progrés
Bosch Garcia Ivan 2ón. Dominiques de l´Ensenyament
Paz del Rio Gerard 3er. Hamelin
Perejoan Bac 3er. Argentona
Laguna Verde Pau 3er. Pérez Sala
Belles de Prado Martí 2ón. Tiziana
Moliner Pere 3er. Santa Anna
Paricio Martí 3er. Pérez Sala
Fernández Valdivieso Íker 3er. Santa Anna
Laguna Verde Biel 3er. Pérez Sala
Serrano Batova Nicolai 1re. Masnou
Aragon Júlia 3er. Argentona
Ripoll Barbarà Roger 2ón. Pau Casals Gràcia
Terol Dote Pau 3er. Pereantón

En acabar el  campionat es va fer el sorteig de la panera que es va quedar a Argentona !!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I arriba l’esperada hora de l’entrega dels premis:

 

 

PREMIS GRUP DE FEDERATS
General
1er Zheng Hong Wei S12 Montornés
2ón De Lomas Busquets Biel S10 Argentona
3er González Arnau S12 Vall del Tenes
4art Lobo Pereira Aramí S10 Llinars
Casares Asier S10 Llinars
Sub-8
1er Toquero Gracia Laura S8 Llinars
2ón Iry Rubio Teo S8 Cardedeu
Sub-10
1er Collazo Casals Marc S10 Llinars
2ón Arévalo Morell Arnau S10 Argentona
Sub-12
1er Roca Planas Edgar S12 Sant Andreu
2ón Sol Castañé Joan S12 Mollet
Sub-14
1er Rubiano Rodriguez Ignasi S14 Cerdanyola Mataró
2ón De Lomas Busquets Alba S14 Argentona

 

 

 

 

 

 

PREMIS GRUP NO FEDERATS B

General
1er Sala Sissó Roger 2ón. La Mar Bella
2ón Resa Álvaro 5è. Cirera
3er Serrano Batova Vicent 5è. Masnou
4art Resa Mario 6è. Cirera
Cuadradas Garcia Xavi 2ón.
 

4art curs

1er Martorell Batalla Xavier 4art. Hamelin
2ón Zellmer Esteve Adam 4art. Hamelin
 

5è curs

1er Martí Turull Jan 5è. Escola del Mar
2ón Sala Sisso Pau 5è. La Mar Bella
 

6é curs

1er Fernández López Bruno 6è. Cardedeu
2ón Gordillo Escobar Íker 6è. Escola del Mar

 

 

PREMIS GRUP NO FEDERATS A

General
1er Cervelló Badia Santi 2ón. Joan Torredemer Canela
2ón Espadero Daniel 2ón. Argentona
3er Molins Pau 3er. Argentona
4art Muñoz Albert 2ón. Argentona
Cervelló Badia Santi 2ón. Joan Torredemer Canela
 

1er curs

1er Sala Sissó Lluc 1er. La Mar Bella
2ón Alfini Bravo Enzo 1er. Progrés
 

2ón curs

1er González Lucea Marc 2ón. Grévol
2ón Blasco Cardona Pol 2ón. Dominiques
 

3er curs

1er Requena Torrente Pablo 3er. Progrés
2ón Marfà Gerard 3er.

 

A l’entrega dels premis hi havia molta expectació, ja que van tenir trofeu a mes a mes del cinc primers classificats, el primer i el segon millors de cada  curs, des de primer fins a sisè de bàsica,.

 

Segur que ens queda molt per millorar i l’any proper intentarem fer-ho millor amb els suggeriments de pares i menuts; veure als nens gaudir amb aquest esport es per nosaltres una gran satisfacció !!!

 

Finalment agrair a tots els que han fet possible aquesta festa: ______???????????

 

Ens veiem l’any vinent !!!!

 

 

 

EDITORIAL